وزن امنیت تروریسم کمیسیون اخبار سیاسی و اجتماعی

وزن: امنیت تروریسم کمیسیون اخبار سیاسی و اجتماعی

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی جهش سکه زیر سر این چند بازیگر

بازار طلا و سکه در یکی، دو روز گذشته یک بار دیگر به بااهمیت ترین عنوان کشور تبدیل شد. روز شنبه دلار قاچاق با هفت هزارو 600 تومان استارت خورد که کمی زیاد از قیم

جهش سکه زیر سر این چند بازیگر

جهش سکه زیر سر این چند بازیگر

عبارات مهم : بازار

بازار طلا و سکه در یکی، دو روز گذشته یک بار دیگر به بااهمیت ترین عنوان کشور تبدیل شد. روز شنبه دلار قاچاق با هفت هزارو 600 تومان استارت خورد که کمی زیاد از قیمت آن در روز پنجشنبه بود؛ ولی هنوز ظهر نشده بود که قیمت دلار غیررسمی از مرز هشت هزار تومان گذشت.

جهش سکه زیر سر این چند بازیگر

اگرچه محمدباقر نوبخت، مدیر شرکت برنامه و بودجه و معاون مدیر جمهور، در جلسات متفاوت با اصحاب رسانه پیوسته تأکید کرده که قیمت دلار چهار هزارو 200 تومان است و اگر کسی در کوچه ای دلار مورد نیاز داشته و با قیمت بالاتری آن را خریده، نباید این قیمت به عنوان قیمت دلار در نظر گرفته شود، هم وقت با بازار ارز، بازار سکه هم نه در کوچه بعد کوچه ها، بلکه در برابر دیدگان همگان رکورد تازه ای ثبت کرد و قیمت سکه به کانال دو میلیون و 800 هزار تومان افزایش کرد؛ صعودی که رد پایش از ساعاتی پیش از آن در بازار آتی سکه نمایان شده است بود و البته خبر از سودهای کلانی می داد که در انتظار دلالان و سوداگران بود. به این ترتیب در شرایطی که ستاد اقتصاد مقاومتی جهت حفظ منابع ارزی و سروسامان دادن به اوضاع اقتصادی کشور در شرایط فعلی (که به صحنه جنگی تمام عیار تبدیل شده) واردات بیش از هزارو 400 قلم کالا از یخچال و بیسکوئیت تا لباس زیر و دفتر مشق را ممنوع کرد، در همین پایتخت کشور عزیزمان ایران عده ای توانستند با ایجاد یک ناآرامی کوچک در بازار یک شبه سودهای نجومی ببرند؛ سودی که به قیمت کم کردن ارزش پول ملی و فشار مضاعف بر طبقات متفاوت اجتماع بود.

از بورس کالا فرمان، در کف خیابان اجرا

در شرایطی که محمدباقر نوبخت، مدیر شرکت برنامه و بودجه، می گوید: جهت گرفتن عطش عده ای در جهت خرید سکه مجبور شدیم بیش از هفت میلیون قطعه سکه در بازار عرضه کنیم و ناصر سراج، مدیر شرکت بازرسی کشور، خبر داده بود پنج درصد کل سکه های عرضه شده است را 50 نفر خریداری کرده اند، شهباز حسن پوربیگلری، عضو ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی، نیز گفته است یک نفر 39 هزار سکه و فرد دیگری 20 هزار سکه در ماه های اخیر خریداری کرده اند. افرادی که هنوز هویت ارزش اعلام نشده و مشخص نیست چگونه موفق شده است اند چنین عملیات سودآوری را نه در کوچه بعد کوچه ها، بلکه در معامله با بانک مرکزی انجام دهند.

بازار طلا و سکه در یکی، دو روز گذشته یک بار دیگر به بااهمیت ترین عنوان کشور تبدیل شد. روز شنبه دلار قاچاق با هفت هزارو 600 تومان استارت خورد که کمی زیاد از قیم

درعین حال اعلام علاقه مندی بانک مرکزی جهت جایگزینی تحویل گواهی سکه به جای تحویل سکه فیزیکی به مشتریانی که سکه ها را از بانک مرکزی پیش خرید کرده بودند، نیز به التهاب بازار دامن زد و این نگرانی را به وجود آورد که بانک مرکزی توانایی عمل به تعهد خود را ندارد و ممکن است سکه هایی که پیش فروش شده است اند، به موقع در اختیار خریداران قرار نگیرند. در این حال یکی از بااهمیت ترین و کاری ترین ضربات به آرامش بازار در بورس کالا زده شد و آن جایی بود که تعدادی از فعالان بورس و در رأس آنها صندوق سرمایه گذاری دو بانک مشهور با حمله ای سنگین به معاملات بورس آتی سکه باعث زیاد کردن ناگهانی قیمت سکه آتی شدند.

نرخ سکه آتی همواره یکی از بااهمیت ترین نشانگان جهت بازار واقعی سکه بوده است و به همین علت زیاد کردن قیمت سکه آتی با سررسیدهای متفاوت با فاصله ای اندک خود را در بازار سکه فیزیکی نیز نشان داد و فروشندگان ترسیده از التهابات بازار تنها در تصویر العمل به زیاد کردن قیمت سکه آتی قیمت سکه فیزیکی را اوج بردند.

شوک حاصل از این اتفاق که در بازار ارز نیز منعکس شد، چنان سنگین بود که قیمت سکه در هنگام تهیه این گزارش تا دو میلیون و 900 هزار تومان رشد کرده و آش چنان شور شده است که بورس کالا مجبور شده است است خرید سکه آتی را متوقف کند تا از فشار زیاد سوداگران در این بازار که با تصویر العمل مستقیم در بازارهای دیگر روبه رو می شود، جلوگیری کند؛ ولی عجیب اینجاست که در شرایط حساسی که دولت مجبور است واردات بسیاری از کالاها را به کلی ممنوع کند و با حضور مأموران در خیابان های شهر با دلالان دلار که نام قاچاق به خود گرفته، مقابله، نابسامانی ها در بانک مرکزی و بورس کالا که هر دو امکان نظارت و هدایت بیشتری دارند، بااهمیت ترین ضربات را به آرامش بازار و ارزش ریال وارد می کند و در شرایطی که نماینده ای در مجلس خواستار برخورد با پیک موتوری هایی می شود که دلارهای غیررسمی را به مشتریان می رسانند؛ هیچ کس از دو بانک بزرگ کشور نمی پرسد که با چه هدفی فقط در مدت دو روز 10 درصد از ارزش پول ملی را کم کرده اند.

جهش سکه زیر سر این چند بازیگر

هیچ جای دنیا نمی توان به این راحتی با ارزش پول ملی بازی کرد

علیرضا احمدی، اقتصاددان و روزنامه نگار اقتصادی، در این باره به «شرق» می گوید: تلاطم در بازار سکه ناشی از سفته بازی در بورس آتی سکه در بورس کالا هست. چند صندوق سرمایه گذاری وابسته به بعضی بانک ها و بعضی اشخاص حقیقی و حقوقی از طریق تزریق نقدینگی به بازار بورس آتی، سکه های طلا را با سررسیدهای سه ماهه، شش ماهه، 9ماهه و 12ماهه خریداری می کنند و با زیاد کردن قیمت آن، قیمت بازار آتی سکه را اوج می برند که تأثیر خود را با چندینه ساعت تأخیر بر بازار واقعی و فیزیکی سکه می گذارد؛ جهت مثال همین امروز، در معاملات بازار آتی، شرکت بورس پوزیشن خرید را متوقف کرد که به خوبی ادعای کارشناسان راجع به نقش مخرب این بازار بر بازار فیزیکی را تأیید می کند.

بازار طلا و سکه در یکی، دو روز گذشته یک بار دیگر به بااهمیت ترین عنوان کشور تبدیل شد. روز شنبه دلار قاچاق با هفت هزارو 600 تومان استارت خورد که کمی زیاد از قیم

معاملات فردایی و فروش های مدت دار هیچ فایده ای جهت تولید ناخالص کشور ندارد و فقط فرهنگ سفته بازی و سوداگری را تقویت می کند و همچنین یک آلارم نامتعارف جهت خریداران و فروشندگان بازار فیزیکی سکه و ارز هست. جا دارد شرکت مالیاتی به درآمدهای نجومی در بازار آتی سکه در ماه های اخیر ورود کند و مالیات حقه 80 میلیون ایرانی را وصول کند. نمایندگان مجلس شورای اسلامی و دیگر نهادهای مسئول راجع به ادامه فعالیت این بازار سخت گیری کرده تا نوسانات غیرعادی و غیرمتعارف در بازار آتی باعث تلاطم در بازار ارز و سکه فیزیکی نشود.

پیشنهاد می شود تا رسیدن به ثبات در این بازار معاملات در بازار آتی سکه کاملا متوقف شود و تا اطلاع ثانوی فقط پوزیشن فروش در این بازار باز بماند. همچنین مورد نیاز است در قوانین و مقررات و دستورالعمل های بسیار قدیمی حاکم بر بازار آتی سکه در بورس کالا تجدید نظر اساسی و بنیادین در جهت منافع ملی صورت بگیرد. مداخله مستقیم و گسترده دولت و نهادهای قانونی و شرکت بازرسی در تمام دنیا در هنگام بروز اختلال و نوسانات غیرعادی در بازارهای کالایی و آتی امری متداول و مسبوق به سابقه است که جا دارد در این زمینه نیز نهادهای مسئول ورود کنند و جلوی سودهای بادآورده و نوسانات مخرب اقتصاد کشور را بگیرند. کجای دنیا به این راحتی به تعدادی دلال، سفته باز و نوسان گیر و صندوق سرمایه گذاری اجازه می دهند از طریق تزریق نقدینگی در جهت کسب منافع شخصی کوتاه مدت ارزش پول ملی یک کشور را به نابودی بکشانند و با زندگی 80 میلیون ایرانی بازی کنند؟

جهش سکه زیر سر این چند بازیگر

ادامه این اوضاع می تواند مردم را تشویق کند، سرمایه هایشان را از بانک ها خارج کرده و به بازار فیزیکی یا آتی سکه بیاورند که جهت اقتصاد کشور خطرناک هست. یکی از دلایل راهبردی نوسانات شدید قیمت ارز رشد شدید قیمت سکه در بازار آتی بورس کالا بوده که این آلارم غلط را به مردم و فعالان و سرمایه گذاران داده است که با توجه به قیمت های اوج و نجومی سکه در بازار آتی، بازار فیزیکی نیز پتانسیل رشد قیمت را دارد.

شرق

واژه های کلیدی: بازار | مرکزی | میلیون | اقتصادی | سرمایه گذار | سرمایه گذاری | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz